3. den (30.6.2013)

Celková vzdálenost: 10.4 km
Max. výška: 2323 m
Min. výška: 1345 m
Celkem nastoupáno: 675 m
Celkem naklesáno: -1176 m
Stáhnout

Makedonie - profil - 30.6.2013Užíváme spánku a vstáváme až kolem 10:00. Při pohledu ze stanu převládá negativní nálada. Sice neprší, ale zataženo a pršet bude každou chvíli. K snídani si připravíme na zahřátí vydatnou polévku, jestli bude během dne špatné počasí nebude kde uvařit až zase do večera. Na dnešní den je jako cíl zvolen druhý pokus o zdolání Titova vrchu. Dle mapy i navigace nám chybí několik málo kilometrů. Chystáme se na cestu, počasí se horší, prší a ještě k tomu sílí vítr. Nevypadá to na procházku růžovou zahradou.

DSCF0733.JPG DSCF0735.JPG DSCF0736.JPG DSCF0738.JPG

Vydáváme se tedy přímo do kopce, proti vrstevnicím a tam někde nahoře tušíme Titův vrch. Začátek jako hrom. Přemýšlím o zkoušce ohněm, tedy spíše deštěm a následně i ledem. Vítr sílí a déšť se s rostoucí nadmořskou výškou mění na malé krystalky, které se zařezávají do odhalené kůže jako stovky jehliček. Tohle asi nevydržíme. Nemá cenu šponovat úsilí hned na začátku expedice, navíc máme v týmu 2 nováčky, takže racionálně volíme pozvolnější postup po vrstevnici. Chvíli takto postupujeme, ale vítr a déšť si vybírají svou daň. Při kontrole mapy a GPS souřadnic konstatujeme, že se stejně nedržíme směru a vrchol jsme již minuli. Vracet se určitě nebudeme.

Po dalších pár kilometrech po vrstevnici se dostáváme na okraj údolí, kde teče říčka. Máme 2 varianty – zůstat v horách a čelit nepříznivým podmínkám, nebo sejít do údolí, kde bude lepší klima, ale přijdeme o nastoupané výškové metry. Během chvíle proběhla plamenná diskuze, po které se rozhodneme sestoupit do údolí. Nováčci si začínají stěžovat na přírodní podmínky. Pomalu začínám tušit, že tohle bylo na začátek velké sousto a špatná reklama na vysokohorskou turistiku s překrásnými výhledy do údolí.

DSCF0739.JPG DSCF0745.JPG

Během sestupu se počasí mírně lepší, aspoň něco. Cestou potkáváme jedno opuštěné stavení. Nakonec se napojíme na cestu v údolí lemující celé pohoří. Štěstěna nám přeje alespoň nyní a u cesty narážíme na příjemné tábořiště s ohništěm a lavicemi se stolem. O dnešním nocování je rozhodnuto.

P1070244.JPG DSCF0749.JPG DSCF0751.JPG

Postavíme stany a vaříme večeři. Diskuze se také obrací na další plán následujících dní. Mates s Honzou hlásí, že hor bylo dost a sestoupí do civilizace. Jeden den špatného počasí a expedice má namále. S Pínikem se snažíme rozptýlit obavy ohledně náročnosti přechodu a lákáme na lepší počasí příštích dní. Nakonec se nám podaří přesvědčit nováčky, aby se vyčkalo zítřejšího rána a uvidíme, jaké bude počasí. Podle toho se rozhodneme o dalším postupu. Po jídle zalezeme do spacáků a každý z nás se ponoří do svých myšlenek. Vzpomínám na podobnou situaci v Rumunsku, kdy nás na hřebeni Fagaraše chytla vichřice a noc jsme přečkali jen za cenu potrhaného stanu. Taky nám nebylo do zpěvu, ale expedice se úspěšně dokončila. Tak snad zítra vysvitne sluníčko a vše se k lepšímu obrátí.

2. den (29.6.2013) <−− | −−> 4. den (1.7.2013)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *